דף הבית » פרוייקטים » בנייני שימור » יעל 3 – בית דונקלבלום

יעל 3 - בית דונקלבלום

בית דונקלבלום ברח' יעל 3 תוכנן ע"י האדריכל אוסקר קאופמן בשנת 1935.
התמחותו של קאופמן בתכנון בתי אופרה ותיאטראות באה לידי ביטוי בתכנון התיאטרלי של המבנה בן שלוש הקומות, המבנה ניצב מעל במה מוגבהת בפינת הרחובות יעל ורות ומרפסותיו מעוגלות כמו יציעי תיאטרון. המבנה משתייך לסגנון הבינלאומי והוכרז לשימור (שימור מחמיר) כחלק מתכנית 2650ב'.
המבנה מהווה חלק מ"העיר הלבנה", אזור שהוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסקו בשנת 2003 הן בזכות ריכוז המבנים בסגנון הבינלאומי והן בזכות המרקם העירוני של תכנית "גדס".
מיקומו של בית דונקלבלום הינו בשטח A – העיר הלבנה המרכזית, בתכנית ההכרזה של אונסקו. מרכז האזור כולל שני מוקדים חשובים – האחד – כיכר דיזנגוף והשני – מתחם תיאטרון הבימה (אותו תכנן גם-כן קאופמן).
נגה נגרות בשחזור וייצור חלונות עץ תריסי עץ ודלתות עץ
נגה נגרות משחזרת את החלונות במבנה ההיסטורי תוך שימת לב לכל פרט ופרט, המשלב באופן ייחודי בין שיא הקדמה הטכנולוגית לבין שימור אופיו המיוחד של הבניין המקורי. חלונות העץ המקוריים יוחלפו בחלונות משוחזרים של התקופה אשר הוטמעו בתוך המבנה. החלונות בעלי זיגוג כפול כדי למנוע רעש חיצוני. להשלמת המראה ופונקציונליות השימוש, יתווספו גם תריסים מעץ מרנטי ודלתות עם נעילה כפולה המונעות כניסת רוח ורעש מהרחוב.
 
אדריכלות: אמנון בר אור – טל גזית אדריכלים בע"מ , אורי פדן אדריכלים
עיצוב פנים: אורי פדן אדריכלים
הדמיות: אמנון בר אור – טל גזית אדריכלים בע"מ
קבלן: ירום אור
צילום: נמרוד לוי