מגדל 1

פרוייקט מגדל 1, נווה שלום
הבניה במגרש שייכת למרקם ייחודי שנבנה בשלהי המאה התשע-עשרה ותחילת המאה ה- 20 ומייצגת את ראשית ההתיישבות היהודית באזור תל אביב. שלושת המבנים במגרש הוקמו בשכונת נווה שלום ההיסטורית, השכונה היהודית השנייה שנבנתה בשנת 1890 מחוץ לחומות יפו העתיקה.
במגרש היו שני מבנים בעלי קומה אחת עם גגות רעפים. הבניה מייצגת דוגמא של בניית מגורים מופנמת סביב חצרות, המוקפות גדר גבוהה – דוגמא אופיינית לתקופה של תחילת ההתיישבות היהודית באזור. אופי הבניה מושפע מבניה יפואית: בניה מאבן כורכר מטויחת בטיח סיד עם גריסי רעפים -טיח יפואי ומסגרות דקורטיביות סביב הפתחים, דלתות, חלונות ותריסים לפתיחה עשויים עץ.
יש לציין את מקומו המיוחד של המגרש, הדופן המערבית של המגרש נמצאת על הגבול בין שכונת נווה שלום לשכונת מנשייה.
כתוצאה של התפתחות ההתיישבות היהודית בשכונת נווה שלום בקרבת המגרש הנסקר הוקמו מרכזי חברה, תרבות ודת חשובים כמו בית ספר עברי לבנות, בית מדרש ובתי כנסת שונים.
האזור נפגע משמעותית במלחמת העצמאות מהפצצות חיל האוויר המצרי בשנת 1948 ונמחק חלק ניכר של רצף הבינוי של נווה שלום בצד המערבי. במשך השנים הוספו תוספות בניה במגרש, בשנות ה- 90 של המאה ה- 20 ובעשור הראשון של המאה ה- 21 שונו פתחים בחזיתות ונעשו שינויים פנימיים בשני המבנים המקוריים.
המבנה המזרחי ששמר את אופיו המקורי ברמה משמעותית יותר הוכרז כעומד בתקן לשימור.
הבניה במגרש מגדירה את הפינה הדרום מערבית של הבלוק העירוני בין הרחובות מגדל, המרד, שלוש ועין יעקב. הבלוק הוא חלק בלתי נפרד מהמרקם הייחודי של נווה שלום ההיסטורית שעדיין שרד – גריד אורתוגונלי של רחובות צרים וקנה מידה של חלוקת המגרשים שומרים על רוח המקום.
למרות השינויים שבוצעו במשך כ- 100 שנים שעברו מבנייתם של שני המבנים במגרש, עדיין אפשר לאתר את המקור של האתר הנסקר.
בניה באתר היא עדות חשובה על רוח התקופה ואופי הבניה בשכונות היהודיות הראשונות שקדמו לעיר תל-אביב.
נגה נגרות משחזרת את החלונות במבנה ההיסטורי תוך שימת לב לכל פרט ופרט, המשלב באופן ייחודי בין שיא הקדמה הטכנולוגית לבין שימור אופיו המיוחד של הבניין המקורי. בפרויקט זה אנו מבצעים את החלונות והתריסים.
 
יזם: קבוצת נאות תל רם
אדריכלות: ישראלביץ אדריכלים
עיצוב פנים: מירב זוארץ ושולי אביתן
קבלן: Berkeley 38 ltd
ניהול, פיקוח והנדסה: URBuild ltd