דולפין 19

המבנה ברחוב הדולפין 19 נבנה בסביבות שנת 1917 לערך ויושב בשטח עתיקות מוכרז.
צורתו שונתה במהלך השנים כמה פעמים עקב שיפוצים ותוספות בניה, סגנון המבנה הינו יפואי טיפוסי מסוג ליוואן , בעל תריסי עץ יפואיים ואלמנטים קישוטיים.
בחזית – עמודים מקושטים מבטון הנמצא בתומכים ובגג המרפסת.
קשתות עם סורג מקושט, חלונות עגולים בחזית וגדר היקפית מבטון. במסגרת קידום פרוייקט של שיפוץ המבנה ותוספת בניה, שיקום ושימור החזיתות, כשמטרתו לתעד את המבנה שנמצא ברקמה האורבנית היסטורית של יפו.
ערך אדריכלי – מבנה החזית המפואר הוא תוצאה של תכנית בעלת אופי מבנה ליוואן. ניתן לראות את מבנה התכנית גם בחזית המבנה, המחולק גם הוא ל 3 חלקים- חדר הליוואן והחדרים בצדדים.
בציר המבנה קיימת כניסה ראשית עם שער מפואר,כניסה זו מהווה "פורטיקו", מרחב כניסה, אל הבניין. היות והבניין מורם מפני הרחוב, ישנה גם גדר בקבוקים מהודרת המשמשת כעיטור שרשרת החובק ומדגיש את תחום הבניין, ומתפקדת כמעין פדסטל למבנה. החזית הראשית מגייסת עושר של צורות ומשלבת ישן עם חדש כתוצאה מאוסף של סגנונות המאפיינים את יפו בתקופה זו.
ערך אורבני והיסטורי – המבנה הינו חלק חשוב מסיפור התפתחות העיר ומהווה דוגמה לבניה באיכות גבוהה בסוף שנות ה 20- של המאה הקודמת. המבנה סמוך לגבולות העיר העתיקה ומהווה עדות לתהליך האבולוציוני של התרחבות העיר מחוץ לגבולות העיר העתיקה, ולאחר שפורקו חומותיה בסוף המאה ה 19.
נגה נגרות בשיחזור וייצור חלונות עץ תריסי עץ ודלתות עץ
נגה נגרות משחזרת את החלונות במבנה ההיסטורי תוך שימת לב לכל פרט ופרט, המשלב באופן ייחודי בין שיא הקדמה הטכנולוגית לבין שימור אופיו המיוחד של הבניין המקורי. חלונות העץ המקוריים יוחלפו בחלונות משוחזרים של התקופה אשר הוטמעו בתוך המבנה. החלונות בעלי זיגוג כפול כדי למנוע רעש חיצוני. להשלמת המראה ופונקציונליות השימוש, יתווספו גם תריסים מעץ מרנטי ודלתות עם נעילה כפולה המונעות כניסת רוח ורעש מהרחוב .
נגה נגרות: ניצנה 11 ת"א
תיק תיעוד: אייל זיו
אדריכלות: אילן פיבקו
פיקוח: אפרתי מדפיס
אדריכל מקור: לא ידוע